Najdete nás také na Facebooku: Aikido Ikedo Dojo Beroun                                                                                                Oddíl Aikido cvičí za podpory města Beroun  

              

CVIČÍME JAPONSKÉ BOJOVÉ UMĚNÍ AIKIDO, 
které je znamé především svou elegantní technikou pomocí pák a hodů a nenásilnou, nesoutěžní povahou. Již od roku 2004 tréninky probíhají v TJ Sokol Beroun a nabízíme cvičení pro dospělé, děti, i kurzy sebeobrany. Více o našem klubu, učitelích a aikido organizacích se dočtete ZDE.

Pro domluvení první ukázkové hodiny, která je zdarma, pokračujte na následující odkazy.

 
Aikido Dospělí


AIKIDO DĚTI
 
 
Kurzy sebeobrany

AIKIDO DOSPĚLÍ 
domluvit 1. hodinu
AIKIDO DĚTI 
domluvit 1. hodinu
 KURZY SEBEOBRANY
domluvit 1. hodinu
CO JE AIKIDÓ? 合気道
Aikidó je japonské sebeobranné bojové umění a spíše než na výuce bloků, krytů, úderů a kopů, soustřeďuje se na umění vyhnout se tvrdé a přímé konfrontaci sil a energií mezi útočníkem a obráncem. Funguje na principu limitů anatomických vlastností lidského těla, tj. využívá páky a hody
Masatomi Ikeda
k neutralizaci útoku či útočníka, nikoli k úmyslné likvidaci.

Nutno říci, že se nejedná o rychlý kurz sebeobrany, ale o velmi komplexní a sofistikované bojové umění, které neponechává nic náhodě, učí dokonalou koordinaci svého těla, umění vnímat prostor kolem sebe a adekvátně na situaci reagovat. A v neposlední řadě poskytuje fyzický i duševní rozvoj, který pomáhá též v běžném životě, vyrovnanosti, zdravému sebevědomí i pokory, poznávání nových lidí a vytváření přátelství.

Aikidó patří do skupiny tzv. měkkých bojových umění, což znamená, že nevyžaduje žádné speciální tělesné předpoklady pro jeho trénink, a je vhodné pro naprosto každého jedince, obzvláště pro ženy či děti a lze jej cvičit do velmi vysokého věku. Systém aikidó neobsahuje žádné extrémní cviky ani pozice, požadující veliký strečink, obratnost či fyzickou sílu, jako v jiných bojových uměních a sportech. Jeho pohyby jsou velmi přirozené a nenásilné. Zatěžuje tělo rovnoměrným způsobem, tudíž jej lze využit i jako zdravotní cvičení, sloužící k odstranění problémů se zády, svaly apod

Ai-ki-dó (ai – harmonie, ki – energie, dó – cesta). Cvičení aikidó je životní cesta. A jak již sám název napovídá, učíme se harmonizovat s energií, kterou útočník vydává směrem k nám a využívat ji v náš prospěch, nikoliv ji blokovat a zastavovat. Čím více energie a síly útočník do útoku dá, tím silněji se mu vráti v podobě protitechniky obránce. Ač od smrti O-senseie (1969), zakladatele aikidó, aikidó nabralo mnoho podob, stylů, organizací, myšlenka by měla zůstat stále zachována, a to cvičit aikidó pro samotnou radost ze cvičení, zdokonalení nejen sama sebe, ale i snahu pomáhat ostatním, a to ne pouze po stránce tréninku bojového umění, ale v životě obecně, jelikož cesta bojového umění se stává životní cestou a filosofií.
Cvičíme se zbraněmi...
Jelikož aikidó vychází se starých válečných umění samurajů, tradiční součástí výuky je i trénink se zbraněmi - bokken (dřevěná tréninková verze katany, samurajského meče), jo (krátká tyč) a tantó (nůž).
Dále se učíme prastaré zenové bojové sestavy s mečem, které se nazývají ve zkratce HOJO. Učí správnému dýchání, koncentraci, stabilitě a nehybnosti myšlenek.

Podřízené stránky (1): Proč Aikido?
Comments